Sırala
Gösterim :
Emredici Levhalar
Korna Çal Uyarı Levhası
Korna Çal Uyarı Levhası U03155 8,00 TL + KDV
Şapka Giy Uyarı Levhası
Şapka Giy Uyarı Levhası U03048 8,00 TL + KDV
Sessiz Olun Uyarı Levhası
Sessiz Olun Uyarı Levhası U03011 8,00 TL + KDV
1 2 3

EMREDİCİ LEVHALAR

Emredici tebelalar ne işe yarar?

Yapılması bir zorunluluk olan bazı talimatları emir cümleleri ile ifade eden levhalara emredici levhalar denilmektedir. Emredici Levhaların amacı, işyerlerinde kullanılacak sağlık ve güvenlik işaretlerinin uygulanması ile ilgili asgari gereklilikleri belirlemektir. Uyulması zorunlu bir davranışı belirleyen işaretleri içerir. İşyerlerinde her alanın çalışma tehlikesi aynı değildir. İş güvenliği açısından özellikle risk değerlendirmesi yüksek olan yerlerde kurallara uymak çok önemlidir. İşyerlerinde çalışanların iş yoğunlukları, günlük stresleri, sosyal hayatlarında yaşadığı sorunlar gibi faktörler normalde yapılması gereken veya dikkat edilmesi gereken bir çok hususun unutulmasına yol açmaktadır. Hele bir de çalışılan iş kolu risk değerlendirmesi yüksek bir alanda ise sonuçları çok kötü olabilmektedir.

Bu kazaların önüne geçmek tam bir kural bütünlüğü sağlamaktan ve bu kurallara uymaktan geçmektedir. Çalışanlara uyması gereken kurallar konusunda kesin talimatlar veren emredici ikaz tabelaları etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli malzemelerden üretilen ve görsel kalitesi yüksek olan emredici levhalar, bu alanda tercih sebebi olmalıdır. Emredici levhaların asılacağı yerlerde bir o kadar önemlidir. Bir iş yerinde iş kazası riskini minimuma indirmek için sürekli olarak çalışanlar eğitilmeli, bilgilendirilmeli ve güvenli çalışma koşulları hatırlatılmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği bilincini aşılamak, çalışanları bu konuda eğitmek hem vicdani hem de yasal bir zorunluluktur.

Emredici levhaların yönetmeliğe göre standardı nasıl olmalıdır ?

- Daire biçiminde,

- Mavi zemin üzerine beyaz piktogram

- Mavi kısımlar işaret alanının en az %50’sini kapsayacaktır

Emredici işaretleri asmak için en uygun yer neresidir?

Yönetmelikte belirtildiği üzere; işverenler sağlık ve güvenlik işaretlerini uygun yerlerde kullanmak zorundadır. Bu ikaz işaretlerini asalabilecek uygun yerlere yönelik kriterler aynı yönetmelikte belirtilmektedir. Buna göre;

İşaretlerin ve sinyal aygıtlarının sayısı ve yerleştirileceği yerler, tehlikenin büyüklüğüne ve bunların uygulanacağı alana göre belirlenecektir. İşaret levhaları özel bir tehlike olan yerlerin ve tehlikeli cisimlerin hemen yakınına, genel tehlike olan yerlerin girişine, engeller dikkate alınarak, görüş seviyesine uygun yükseklik ve konumda, iyi aydınlatılmış, erişimi kolay ve görünür bir şekilde yerleştirilecektir. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri saklı kalmak şartıyla, doğal ışığın zayıf olduğu yerlerde floresan renkler, reflektör malzeme veya yapay aydınlatma kullanılacaktır. (Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği Ek-1 “İşyerinde Kullanılan Sağlık Ve Güvenlik İşaretleri İle İlgili Asgari Genel Gerekler”)

 

 Leha-Mesafesi.jpg (106 KB)

 

 

Yasal mevzuat açısından emredici levhalar

Kurallara uyma konusunun hatırlatılması ve kuralların çalışanlara bir talimat olarak iletilmesinin en etkili yollarından birisi olan emredici levha kullanımı aynı zamanda yasal olarak bir zorunluluktur.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 5. maddesi 1. Fıkrası ğ bendine göre; “İşverenin işgüvenliği konusunda çalışanlarına uygun talimatları verme yükümlülükleri bulunmaktadır.” İşverenin vermesi gereken talimatlar; iş esnasında uygulanması gereken güvenlik kurallarından, toplu yaşama dair kurallardan, acil durumlarda uygulanacak yöntemlerden, işin uygulanmasına yönelik talimatlardan ve hatırlatıcı ikaz cümlelerinden oluşmaktadır. Bu talimatları ikaz levhaları ile çalışanlara göstermek; hem yasal sorumluluğu ortadan kaldırmakta, personelinize eğitim vermekte hem de hatırlatıcı olmaktadır. Talimatları emredici cümleler şeklinde sunan ve yönetmelikte belirtilen kriterlerdeki en ucuz emredici levhaları, uyarilevhalari.com sitemizden bulabilirsiniz.

Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğinin 5. Maddesine 1. Fıkrasına göre; “İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesi sonuçlarına göre; işyerindeki risklerin ortadan kaldırılamadığı veya toplu korumaya yönelik teknikler veya işin organizasyonunda kullanılan önlem, yöntem veya süreçlerle yeterince azaltılamadığı durumlarda, sağlık ve güvenlik işaretlerini bulundurur ve uygun yerlerde kullanılmasını sağlar”

Neden uyarılevhaları.com’dan alış veriş yapmalıyım

Her türlü ikaz tabelalarını ve iş güvenliği levhalarını en uygun fiyat avantajı ile bulabileceğiniz Uyarılevhaları.com bir Tarkan Reklam kuruluşudur. Tüm uyarı tabelalarınız Tarkan Reklamın kendi üretim tesislerinde büyük bir titizlikle üretilmektedir. Sitemizden alacağınız her üründe direkt üreticeden alışveriş yapmanın fiyat avantajını yaşarsınız. Ayrıca tüm isg levhalarımız; Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği’nin Eklerinde belirtilen standartlara göre üretilmektedir. Hızlı bir teslimat süreci yaşamak, müşteri memnuniyeti odaklı bir alışveriş yapmak ve kaliteli iş güvenliği uyarı levhalarını ve işaretlerini ucuza almak için doğru adres Uyarılevhaları.com.

TARKAN REKLAM.JPG (73 KB)

      Iste-Kirtasiye-yerliüretim-logo.jpg (16 KB)

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.