Mağazamıza hoş geldiniz!
Sepetinizde hiç ürün yok.
Kapat
Sepetinizde hiç ürün yok.
Flitreler
Arama

Toz ve Gaz Maskeleri

Görüntüleme biçimi Tablo Liste
Sırala

TOZ VE GAZ MASKELERİ

Toz Maskesi Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Toz maskeleri, solunum koruyucu olarak kullanılan en yaygın kişisel koruyucu donanımdır. Bu tip maskelerin 3 temel koruma seviyesi bulunmaktadır. Tek kullanımlık toz maskeleri rahat nefes almak için valflı (ventilli), düşük miktardaki gaz ve buhardan korumak için karbonlu tipleri bulunmaktadır. 

Toz Maskelerinin Koruma Seviyeleri Nelerdir ?

FFP1 – APF4 

Zehirli olmayan tozlar,su ve yağ kökenli sis ile dumanlar. Zehirsiz tozlarla, sis ve duman oluşan yerlerde. Elle zımparalama, delme ve kesme işlerinde kullanılan toz maskeleri

FFP2 – APF10

Suya ve yağa dayalı zararlı tozlar, dumanlar ve aerosoller. Yumuşak ağaç, cam elyafları, metal ve plastikler (PVC kökenli) ile yağ kökenli sislerle çalışırken kullanılan toz maskeleri

FFP3 – APF20 

Zararlı ve kanserojen tozlar, dumanlar ile suya ve yağa dayalı aerosoller. Son derece toksik metaller, sert ağaç, radyoaktif ve biyokimyasal aktif maddeler ile yağ kökenli sisli ortamlarda çalışırken kullanılan toz maskeleri

APF Nedir ?

Maskenin sağladığı koruma düzeyini belirten ” Koruma Faktörü – Assigned Protection Factor ” dür. APF’si 20 olan bir solunum cihazı, APF’si 10 olan bir maskeye göre iki kat korur.

WEL, basit bir ifadeyle, belirli bir süre boyunca ortalandığında izin verilen havadaki kirleticilerin maksimum miktarı olan “İşyeri Maruziyet Sınırı – Workplace Exposure Limit” dir.

Açıkça bu, kirleticiye bağlı olarak değişir ve kullanılan iki referans süresi vardır, TWA (8 saatlik Ağırlıklı Ortalama) ve STEL (15 dakikalık Kısa Süreli Maruz Kalma Limiti)

NR, FFP solunum cihazlarıyla birlikte kullanıldığında, maskenin tekrar kullanılmak üzere tasarlanmadığını, başka bir deyişle bir kez kullanılıp atılması gerektiğini belirtir.

R ile FFP birlikte kullanıldığında, maskenin birden fazla kez kullanılabileceğini belirtir, toz maskesinin hala kullanılabilir olduğundan emin olunabilmesi için özen gösterilmesi gerekir.

Pratikte toz maskesinin kullanım ömrünün tespit edilmesinin zor olacağı unutulmamalıdır. D ile FFP solunum cihazlarıyla birlikte kullanıldığında, maskenin ilave Dolomit tıkanma testi geçirdiğini belirtir. Bu testten geçen maskeler diğer toz maskelerine göre daha zor tıkanır.

olarak filtrelemek:

Tümünü temizle
Min.: 2.00 TL Maks.: 494.00 TL
₺2 ₺494