Sırala
Gösterim :
Yasaklayıcı Levhalar
Dur Uyarı Levhası
Dur Uyarı Levhası U01192 8,00 TL + KDV
Girilmez Uyarı Levhası
Girilmez Uyarı Levhası U01173 8,00 TL + KDV
1 2 3

YASAKLAYICI LEVHALAR

Yasaklayıcı tabelalar ne işe yarar?

Yapılmaması gereken konuları emir cümleleri ile bir talimat şeklinde ifade eden levhalara yasaklayıcı levhalar denilmektedir. Tehlikeye neden olabilecek veya tehlikeye maruz bırakabilecek bir davranışı yasaklayan işareti, ifade eder. İş yerlerinde uyulması gereken kuralları iki başlık altında toplayabiliriz. Yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler. Yapılması gereken kurallar ile ilgili talimatları içeren levhalar Emredici Levhalar olurken, yapılmaması gereken konuları içeren talimatlar yasaklayıcı levhalar olmaktadır.

İşyerlerinde her alanın çalışma tehlikesi aynı değildir. İş güvenliği açısından özellikle risk değerlendirmesi yüksek olan yerlerde kurallara uymak çok önemlidir. İşyerlerinde çalışanların iş yoğunlukları, günlük stresleri, sosyal hayatlarında yaşadığı sorunlar gibi faktörler normalde yapılması gereken veya dikkat edilmesi gereken bir çok hususun unutulmasına yol açmaktadır. Hele bir de çalışılan iş kolu risk değerlendirmesi yüksek bir alanda ise sonuçları çok kötü olabilmektedir.

Büyük kazaların sonuçlarının en aza indirgenmesinin tek yolu kaza olmadan önlem alabilmektir. Kaza olduktan sonra asla olanları geri alamazsınız. Yukarıda belirtilen tehlikeli yerler dahil iş yerlerinde kazalara sebep olan olayları, iş akışını aksatmadan engellemek en etkin çözümdür. Bu durumda yasaklayıcı tabelalara çok iş düşmektedir. Meydana gelmiş kazalardan edinilen tecrübelerle çıkarılan yasaklayıcı levhalar bir çok kazanın önlenmesi için büyük bir vazife görürler. Kaliteli malzemelerden üretilen ve görsel kalitesi yüksek olan yasaklayıcı levhalar, bu alanda tercih sebebi olmalıdır. Yasaklayıcı levhaların asılacağı yerlerde bir o kadar önemlidir.

Yasaklayıcı işaretlerin (Yasak Levhaları) temel nitelikleri

Yasaklayıcı levhalarda kırmızı renk halka şeklinde kullanılır. Yasaklanacak eylemin veya ürünün önüne konulan diyagonal çizgi şeklinde çizilir.

- Daire biçiminde

- Beyaz zemin üzerine siyah piktogram, kırmızı çerçeve ve diyagonal çizgi

- Kırmızı kısımlar işaret alanının en az % 35’ini kapsayacaktır

Yasaklayıcı levhaları asmak için en uygun yer neresidir?

Yönetmelikte belirtildiği üzere; işverenler sağlık ve güvenlik işaretlerini uygun yerlerde kullanmak zorundadır. Bu ikaz işaretlerini asalabilecek uygun yerlere yönelik kriterler aynı yönetmelikte belirtilmektedir. Buna göre;

İşaretlerin ve sinyal aygıtlarının sayısı ve yerleştirileceği yerler, tehlikenin büyüklüğüne ve bunların uygulanacağı alana göre belirlenecektir. İşaret levhaları özel bir tehlike olan yerlerin ve tehlikeli cisimlerin hemen yakınına, genel tehlike olan yerlerin girişine, engeller dikkate alınarak, görüş seviyesine uygun yükseklik ve konumda, iyi aydınlatılmış, erişimi kolay ve görünür bir şekilde yerleştirilecektir. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri saklı kalmak şartıyla, doğal ışığın zayıf olduğu yerlerde floresan renkler, reflektör malzeme veya yapay aydınlatma kullanılacaktır. (Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği Ek-1 “İşyerinde Kullanılan Sağlık Ve Güvenlik İşaretleri İle İlgili Asgari Genel Gerekler”)

 

 Leha-Mesafesi.jpg (106 KB)

 

 

Bir iş yerinde iş kazası riskini minimuma indirmek için sürekli olarak çalışanlar eğitilmeli, bilgilendirilmeli ve güvenli çalışma koşulları hatırlatılmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği bilincini aşılamak, çalışanları bu konuda eğitmek hem vicdani hem de yasal bir zorunluluktur.

Yasal mevzuat açısından yasaklayıcı levhalar

Kazaların önlenmesi için yapılmaması gereken kuralları belirten ve bu kuralların çalışanlara bir talimat olarak iletilmesini sağlayan yasaklayıcı levha kullanımı; aynı zamanda yasal olarak bir zorunluluktur.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 5. maddesi 1. Fıkrası ğ bendine göre; “İşverenin işgüvenliği konusunda çalışanlarına uygun talimatları verme yükümlülükleri bulunmaktadır.” İşverenin vermesi gereken talimatlar; iş esnasında uygulanması gereken güvenlik kurallarından, toplu yaşama dair kurallardan, acil durumlarda uygulanacak yöntemlerden, işin uygulanmasına yönelik talimatlardan ve hatırlatıcı ikaz cümlelerinden oluşmaktadır. Bu talimatları ikaz levhaları ile çalışanlara göstermek; hem yasal sorumluluğu ortadan kaldırmakta, personelinize eğitim vermekte hem de hatırlatıcı olmaktadır. Talimatları emredici cümleler şeklinde sunan ve yönetmelikte belirtilen kriterlerdeki en ucuz yasaklayıcı levhaları, uyarilevhalari.com sitemizden bulabilirsiniz.

Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğinin 5. Maddesine 1. Fıkrasına göre; “İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesi sonuçlarına göre; işyerindeki risklerin ortadan kaldırılamadığı veya toplu korumaya yönelik teknikler veya işin organizasyonunda kullanılan önlem, yöntem veya süreçlerle yeterince azaltılamadığı durumlarda, sağlık ve güvenlik işaretlerini bulundurur ve uygun yerlerde kullanılmasını sağlar”

Neden uyarılevhaları.com’dan alış veriş yapmalıyım

Her türlü ikaz tabelalarını ve iş güvenliği levhalarını en uygun fiyat avantajı ile bulabileceğiniz Uyarılevhaları.com bir Tarkan Reklam kuruluşudur. Tüm uyarı tabelalarınız Tarkan Reklamın kendi üretim tesislerinde büyük bir titizlikle üretilmektedir. Sitemizden alacağınız her üründe direkt üreticeden alışveriş yapmanın fiyat avantajını yaşarsınız. Ayrıca tüm isg levhalarımız; Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği’nin Eklerinde belirtilen standartlara göre üretilmektedir. Hızlı bir teslimat süreci yaşamak, müşteri memnuniyeti odaklı bir alışveriş yapmak ve kaliteli iş güvenliği uyarı levhalarını ve işaretlerini ucuza almak için doğru adres Uyarılevhaları.com.

 

 

TARKAN REKLAM.JPG (73 KB)

      Iste-Kirtasiye-yerliüretim-logo.jpg (16 KB)

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.