Sırala
Gösterim :
Acil Çıkış İlk Yardım Levhaları
Sedye Uyarı Levhası
Sedye Uyarı Levhası U05003 8,00 TL + KDV
Sedye 2 Uyarı Levhası
Sedye 2 Uyarı Levhası U05012 8,00 TL + KDV
Revir Uyarı Levhası
Revir Uyarı Levhası U05009 8,00 TL + KDV
Revir 3 Uyarı Levhası
Revir 3 Uyarı Levhası U05033 8,00 TL + KDV
Revir 2 Uyarı Levhası
Revir 2 Uyarı Levhası U05020 8,00 TL + KDV
İçme Suyu Uyarı Levhası
İçme Suyu Uyarı Levhası U05016 8,00 TL + KDV
Göz Duşu Uyarı Levhası
Göz Duşu Uyarı Levhası U05006 8,00 TL + KDV
Can Yeleği Uyarı Levhası
Can Yeleği Uyarı Levhası U05015 8,00 TL + KDV

ACİL ÇIKIŞ VE İLK YARDIM LEVHALARI

Acil çıkış ve ilk yardım tabelaları ne işe yarar?

Acil durumlar hiç kimsenin karşılaşmak istemediği ama herkesin de her an karşılaşabileceği durumlardır. Bir iş yerinde çalışırken hiç beklenmedik bir anda çıkacak yangın büyük bir paniğe ve kaosa neden olabilir. Bu kaos anında insanlar bir anda ne yapmaları gerektiklerini ve nereye doğru gitmeleri gerektiklerini unutabilirler. İşte acil durumlarda çıkış yönlerini gösteren tabelalara acil çıkış tabelaları denilmektedir. Bir de bu durumlarda tıbbi müdahale için bazı bölgeler ve kurallar vardır. Bu bilgilendirmeleri içeren tabelelara da ilk yardım tabelası denilmektedir. Genel olarak acil çıkış ve ilk yardım levhaları; iş yerlerinde zorunlu olarak bulunması gereken ve kaçış yolları ve kapılarının nerede bulunduklarını gösteren, elektrik kesintilerinde ve ışık olmayan ortamlarda da gözükme özelliği bulunan yeşil zeminli levhalardır. Karanlık ortamlarda gözükebilmesi için genellikle; içine ışığı hapseden fosforlu levhalar veya led ışıklı, şarj edilebilir elektrik kesintilerinde devreye giren ışıklı acil çıkış armatürleri kullanılmaktadır. 

İlk yardım hayat kurtarır. Bu konuda eğitimli olmanın yanında panik anlarında nerelere gidilmesi gerektiği ve ne yapılması gerektiği konularında da bilgili olmak gerekmektedir. Kaos anlarının oluşturacağı kargaşada çalışanlara ve görevlilere yön gösterecek acil çıkış ve ilk yardım levhaları çok önemlidir. Büyük kazaların sonuçlarının en aza indirgenmesinin tek yolu kaza olmadan önlem alabilmektir. Kaza olduktan sonra asla olanları geri alamazsınız. Ancak yine de kaza oluyorsa bu durumda doğru tahliye ve ilk yardım ön plana çıkmaktadır. Çalışanları bir an önce açık ve güvenli alanlara sevk etmek birinci önceliktir. İkinci olarak da yaralılara ve zarar görenlere yapılacak tıbbi ve koruyucu müdahaledir. Kaliteli malzemelerden üretilen ve görsel kalitesi yüksek olan acil çıkış ve ilk yardım levhaları, bu alanda tercih sebebi olmalıdır. Bu levhaların asılacağı yerlerde bir o kadar önemlidir.

Acil çıkış işaretlerinin standarları 

- Dikdörtgen veya kare biçiminde,

- Yeşil zemin üzerine beyaz piktogram

- Yeşil kısımlar işaret alanının en az %50’sini kapsayacaktır

Acil çıkış ve ilk yardım levhalarını asmak için en uygun yer neresidir?

Yönetmelikte belirtildiği üzere; işverenler sağlık ve güvenlik işaretlerini uygun yerlerde kullanmak zorundadır. Bu ikaz işaretlerini asalabilecek uygun yerlere yönelik kriterler aynı yönetmelikte belirtilmektedir. Buna göre;

İşaretlerin ve sinyal aygıtlarının sayısı ve yerleştirileceği yerler, tehlikenin büyüklüğüne ve bunların uygulanacağı alana göre belirlenecektir. İşaret levhaları özel bir tehlike olan yerlerin ve tehlikeli cisimlerin hemen yakınına, genel tehlike olan yerlerin girişine, engeller dikkate alınarak, görüş seviyesine uygun yükseklik ve konumda, iyi aydınlatılmış, erişimi kolay ve görünür bir şekilde yerleştirilecektir. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri saklı kalmak şartıyla, doğal ışığın zayıf olduğu yerlerde floresan renkler, reflektör malzeme veya yapay aydınlatma kullanılacaktır. (Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği Ek-1 “İşyerinde Kullanılan Sağlık Ve Güvenlik İşaretleri İle İlgili Asgari Genel Gerekler”)

 

 Leha-Mesafesi.jpg (106 KB)

 

 

Bir iş yerinde iş kazası riskini minimuma indirmek için sürekli olarak çalışanlar eğitilmeli, bilgilendirilmeli ve güvenli çalışma koşulları hatırlatılmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği bilincini aşılamak, çalışanları bu konuda eğitmek hem vicdani hem de yasal bir zorunluluktur.

Yasal mevzuat açısından acil çıkış ve ilk yardım levhalar

Acil durumlarda en kısa yoldan çalışanların tahliyesini sağlayan acil çıkış levhaları ile yapılacak olan tıbbi müdahale ve ilk yardım konusunda yol gösterici olan ilk yardım levhalarının kullanımı; aynı zamanda yasal olarak bir zorunluluktur.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 5. maddesi 1. Fıkrası ğ bendine göre; “İşverenin işgüvenliği konusunda çalışanlarına uygun talimatları verme yükümlülükleri bulunmaktadır.” İşverenin vermesi gereken talimatlar; iş esnasında uygulanması gereken güvenlik kurallarından, toplu yaşama dair kurallardan, acil durumlarda uygulanacak yöntemlerden, işin uygulanmasına yönelik talimatlardan ve hatırlatıcı ikaz cümlelerinden oluşmaktadır. Bu talimatları ikaz levhaları ile çalışanlara göstermek; hem yasal sorumluluğu ortadan kaldırmakta, personelinize eğitim vermekte hem de hatırlatıcı olmaktadır. Acil durumlarda hayat kurtaran, yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olarak üretilen en ucuz acil çıkış ve ilk yardım levhalarını, uyarilevhalari.com sitemizden bulabilirsiniz.

Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğinin 5. Maddesine 1. Fıkrasına göre; “İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesi sonuçlarına göre; işyerindeki risklerin ortadan kaldırılamadığı veya toplu korumaya yönelik teknikler veya işin organizasyonunda kullanılan önlem, yöntem veya süreçlerle yeterince azaltılamadığı durumlarda, sağlık ve güvenlik işaretlerini bulundurur ve uygun yerlerde kullanılmasını sağlar”

Neden uyarılevhaları.com’dan alış veriş yapmalıyım

Her türlü ikaz tabelalarını ve iş güvenliği levhalarını en uygun fiyat avantajı ile bulabileceğiniz Uyarılevhaları.com bir Tarkan Reklam kuruluşudur. Tüm uyarı tabelalarınız Tarkan Reklamın kendi üretim tesislerinde büyük bir titizlikle üretilmektedir. Sitemizden alacağınız her üründe direkt üreticeden alışveriş yapmanın fiyat avantajını yaşarsınız. Ayrıca tüm isg levhalarımız; Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği’nin Eklerinde belirtilen standartlara göre üretilmektedir. Hızlı bir teslimat süreci yaşamak, müşteri memnuniyeti odaklı bir alışveriş yapmak ve kaliteli iş güvenliği uyarı levhalarını ve işaretlerini ucuza almak için doğru adres Uyarılevhaları.com.

 

 

TARKAN REKLAM.JPG (73 KB)

      Iste-Kirtasiye-yerliüretim-logo.jpg (16 KB)

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.