Sırala
Gösterim :
İnşaat Şantiye İş Güvenliği Tabelaları

İNŞAAT ŞANTİYE İŞ GÜVENLİĞİ TABELALARI

İnşaat şantiye iş güvenliği levhaları ne işe yarar?

İnşaatların, büyük şantiyelerin giriş bölgelerine, hem işçileri hem de ziyaretçileri iş güvenliği konusunda bilgilendirmek ve farkındalığı artırmak için konulan tabelalardır. İster seyyar ister montajlı olarak kullanılabilmektedir. İnşaat alanları bir çok farklı işin bir arada yapıldığı bir ortam olması nedeniyle hem çalışanlar için hem de ziyaretçiler için bir çok risk faktörü barındırmaktadır. Her iş kolu çalıştığı yer, çalıştığı malzeme, ortam şartları nedeniyle çok farklı riskler içermektedir. İş güvenliği açısından risk değerlendirmesi yüksek olan inşaat alanlarında kurallara uymak ve risk faktörlerini her daim göz önünde tutmak çok önemlidir.

İş Güvenliği alanında iş verenlerin alması gereken bir çok önlemin yanında elbetteki çalışanların da uyması gereken bir çok kural vardır. Ancak işyerlerinde çalışanların iş yoğunlukları, günlük stresleri, sosyal hayatlarında yaşadığı sorunlar gibi faktörler normalde yapılması gereken veya dikkat edilmesi gereken bir çok hususun unutulmasına yol açmaktadır. Hele bir de çalışılan iş kolu risk değerlendirmesi yüksek bir alanda ise sonuçları çok kötü olabilmektedir. Yüksek risk barındıran inşaat alanlarında güvenlik önlemlerinin herkese hatırlatılması ve devamlı göz önünde olması çok önemlidir. Bu ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilen inşaat şantiye iş güvenliği levhaları iş güvenliği açısından önemli bir görev yerine getirmektedir. İnşaatlarda yaşanabilecek iş kazalarını önlemek, yaşandığında karşılaşılabilecek yasal sorumluluğu ve kusur oranını azaltacak iş güvenliği tabelalarını kullanmak hem işveren hem de işçi açısından önemlidir.

İnşaat şantiye iş güvenliği işaretleri kullanmanın yasal boyutu

Bir çok tehlikeli durumu bir arada barındıran inşaat alanlarında iş güvenliğini ve sağlığını sağlamak için hazırlanan inşaat şantiye iş güvenliği tabelalarını kullanmak hem iş düzeni açısından hem de yasal olarak bir zorunluluktur.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 5. maddesi 1. Fıkrası ğ bendine göre; “İşverenin işgüvenliği konusunda çalışanlarına uygun talimatları verme yükümlülükleri bulunmaktadır.” İşverenin vermesi gereken talimatlar; iş esnasında uygulanması gereken güvenlik kurallarından, toplu yaşama dair kurallardan, acil durumlarda uygulanacak yöntemlerden, işin uygulanmasına yönelik talimatlardan ve hatırlatıcı ikaz cümlelerinden oluşmaktadır. Bu talimatları ikaz levhaları ile çalışanlara göstermek; hem yasal sorumluluğu ortadan kaldırmakta, personelinize eğitim vermekte hem de hatırlatıcı olmaktadır. Yönetmelikte belirtilen kriterlere uygun olarak üretilen en ucuz inşaat iş güvenliği tabelalarını, uyarilevhalari.com’dan bulabilirsiniz.

Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliğinin 5. Maddesine 1. Fıkrasına göre; “İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 10 uncu maddesinin birinci fıkrası gereğince işyerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmesi sonuçlarına göre; işyerindeki risklerin ortadan kaldırılamadığı veya toplu korumaya yönelik teknikler veya işin organizasyonunda kullanılan önlem, yöntem veya süreçlerle yeterince azaltılamadığı durumlarda, sağlık ve güvenlik işaretlerini bulundurur ve uygun yerlerde kullanılmasını sağlar”

İnşaat şantiye iş güvenliği tabelalarını asmak için en uygun yer neresidir?

İnşaat alanında özellikle giriş bölümlerine asılması uygun olan bu levhalar, tehlike barındıran yerlerde kullanılmalıdır. İdeal yer seçimi şantiye alanına göre değişmektedir. Ancak yönetmelikte belirtilen kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Yönetmeliğe göre;

İşaretlerin ve sinyal aygıtlarının sayısı ve yerleştirileceği yerler, tehlikenin büyüklüğüne ve bunların uygulanacağı alana göre belirlenecektir. İşaret levhaları özel bir tehlike olan yerlerin ve tehlikeli cisimlerin hemen yakınına, genel tehlike olan yerlerin girişine, engeller dikkate alınarak, görüş seviyesine uygun yükseklik ve konumda, iyi aydınlatılmış, erişimi kolay ve görünür bir şekilde yerleştirilecektir. İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik hükümleri saklı kalmak şartıyla, doğal ışığın zayıf olduğu yerlerde floresan renkler, reflektör malzeme veya yapay aydınlatma kullanılacaktır. (Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği Ek-1 “İşyerinde Kullanılan Sağlık Ve Güvenlik İşaretleri İle İlgili Asgari Genel Gerekler”)

 

 Leha-Mesafesi.jpg (106 KB)

 

 

En ucuz şantiye iş güvenliği tabelasını nereden bulurum?

En ucuz inşaat iş güvenliği levhalarını bulabileceğiniz adres uyarilevhalari.com’dur. Her türlü ikaz tabelalarını ve iş güvenliği levhalarını en uygun fiyat avantajı ile bulabileceğiniz Uyarılevhaları.com bir Tarkan Reklam kuruluşudur. Tüm uyarı tabelalarınız Tarkan Reklamın kendi üretim tesislerinde büyük bir titizlikle üretilmektedir. Sitemizden alacağınız her üründe direkt üreticeden alışveriş yapmanın fiyat avantajını yaşarsınız. Ayrıca tüm isg levhalarımız; Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği’nin Eklerinde belirtilen standartlara göre üretilmektedir. Hızlı bir teslimat süreci yaşamak, müşteri memnuniyeti odaklı bir alışveriş yapmak ve kaliteli iş güvenliği uyarı levhalarını ve işaretlerini ucuza almak için doğru adres Uyarılevhaları.com.

 

TARKAN REKLAM.JPG (73 KB)

      Iste-Kirtasiye-yerliüretim-logo.jpg (16 KB)

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.